Historisch Café 8 oktober 2025

Programma Historisch Café

20.00 – Amber Striekwold over de alternatieve geschiedenis van het Nederlandse voedselsysteem: van kleinschaligheid en vleesvervangers tot Herman de Stier

Op 8 oktober interviewen wij Amber Striekwold over alternatieven en kritieken op het naoorlogse voedselsysteem in Nederland. De manier waarop we voedselsystemen inrichten, landbouw bedrijven en eten consumeren geeft een inkijk in de manier waarop we ons verhouden tot dieren en de natuur.

Bij het Historisch Café bevragen we haar over de opkomst van de bio-industrie in Nederland, plofkippen en welke rol ‘natuurlijk’ speelt in alternatieven als vleesvervangers en kleinschaligheid en hoe deze geschiedenis aansluit bij huidige vraagstukken over (de toekomst van) ons voedselsysteem.

Amber Striekwold is als promovenda verbonden aan de Universiteit Utrecht. Ze werkt daar aan een onderzoek met de titel ‘Voedsel als middel voor sociale verandering. Hoe ideeën en praktijken over natuurlijke voeding en landbouw onderdeel werden van de mainstream in Nederland (1950-2000)’.

Interviewer: Sara Verveer

20.45 – Pauze

21.00 – Column van Tycho
21.05 – Natuurlijk! Stand-up history ter gelegenheid van de Maand van de Geschiedenis

In de tweede helft van de avond zetten we voort wat we bij de Maand van de Geschiedenis 2023 in gang hebben gezet: stand-up history! Een handvol bekende en minder bekende historici zullen ons aan de hand van het thema van dit jaar in korte, scherpe columns meenemen naar hun ervaringen met de natuur, de relatie tussen mens en milieu, het landschap als bron, of allerlei andere historische ervaringen of ervaringen met onderzoek. Leuke, praatgrage, promi- en eminente historici als djoeke van Netten, Jos Palm en Daniel Knegt hebben al optredens toegezegd, dus dat belooft wat!

22.00 – Borrelen naar believen in P96